Makaleler » SAĞLIK BİLGİLERİ » METABOLİK SENDROM NEDİR - ÇAĞIN HASTALIĞI

 
 
resimKonu
 
Metabolik Sendrom; İnsanın yaşı ilerledikçe modern şehir hayatına uyarak, hareketsiz yaşam tarzı, sürekli masa başında oturma, ayaküstü hızlı atıştırma, yoğun stres altında çalışma, düzensiz beslenme, egzersiz yapmama, ilerleyen yaşla artan...
 

METABOLİK SENDROM NEDİR - ÇAĞIN HASTALIĞI

Metabolik Sendrom; İnsanın yaşı ilerledikçe modern şehir hayatına uyarak, hareketsiz yaşam tarzı, sürekli masa başında oturma, ayaküstü hızlı atıştırma, yoğun stres altında çalışma, düzensiz beslenme, egzersiz yapmama, ilerleyen yaşla artan bel çevresi yağlanması, yüksek kalorili beslenme, saatlerce hareketsiz bilgisayar kullanımı, çay-kahve-sigara tüketimi vb. gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkan, kalp krizi, obezite, şeker, inmeler, tansiyon yüksekliği gibi durumları oluşturan faktörlerin oluşma sebebidir.

Metabolik sendrom tüm dünyada hızla yayılmaya başlarken ülkemizde de dünyaya paralel artış göstermektedir.

Türkiye genelinde sendroma yakalanma riski kadınlarda %42, erkeklerde %29 olarak tespit edilmiştir.

Dünya nüfusunun dörtte birinde metabolik sendrom vardır. Hastalığın baş belirtileri karın çevresindeki yağlanmayla başlar, tansiyon, kolesterol, şeker seviyelerinin yavaşça hissettirmeden artmasıyla sendrom gelişir. Daha sonra sendromun sonucu; hipertansiyon, böbrek hastalıkları, alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması, şeker hastalığı, damar hastalıkları, polikistik over sendromu, inme ve kalp krizleriyle sonuçlanabilir.

Avrupa bel çevresi sınırları kadınlarda 80cm, erkeklerde 94cm üstü tehlikelidir.

Ülkemizde ise maksimum olması gereken değerler; kadınlarda 84cm, erkeklerde 98cm olması gerektiği halde ne yazık ki göz ardı edilir.

Metabolik sendromlu hastalarda, kan damarlarındaki tıkanmalardan dolayı kalp krizi riski ve inme geçirme ihtimalleri çok yüksektir. Metabolik sendromlu hastalarda vücut insülin salgılamasına rağmen, insülin hücre içine girip glukozu taşıyamaz.

İnsülün etkisinin yetersiz olduğu bu durumlarda kanda ve organlarda yağ miktarı artar. Metabolik sendromlu hastaların kan şeker düzeyleri fazla gözükmese bile ileride oluşma riski çok yüksektir.

Önlenemeyen karın bölgesindeki yağlanma artışı ivedi şekilde önlenmelidir. Yaşam tarzı değiştirilmeli, egzersiz arttırılmalı, günlük minimum bir saat yürüyüş yapılmalı, stresten uzak durmalı, kalori alımı azaltılmalı, fiziksel tempo yavaşça arttırılmalı, posalı gıdalar tüketilmelidir

Kaynak : Nurbal Şifa Merkezi - Selahattin Tuştaş / Fitoterapist

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

www.organikmunzurbal.com sitesindeki tüm yazılar haklarıyla birlikte yasal koruma altındadır. 5070 sayili Elektronik Imza Kanunu ve 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri kanunu geregince; siteye ait içerigin hak sahibi ya da sahiplerinin yazili izni alinmaksizin kopyalanmasi, yayinlanmasi ve dagitilmasi yasaktir. Hak ihlaline sebebiyet verenler yasanin öngördügü tüm sorumlulugu kabul etmis sayilir. Kaynak gösterilmeden alınan tüm yazılar hukuki süreç doğurur.

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4