Makaleler » SAĞLIK BİLGİLERİ » KARACİĞER ve DİKKAT EDİLECEKLER

 
 
resimKonu
 
Karaciğer organı, vücutta gördüğü fonksiyonlar nedeniyle çok önemli bir organdır. Yediğimiz her besin karaciğerden geçerken, gerekli olan maddeler karaciğerde depolanır ve ihtiyaç organına gönderilir. Ancak görevini yapmayan bir karaciğer
 

Karaciğer organı, vücutta gördüğü fonksiyonlar nedeniyle çok önemli bir organdır. Yediğimiz her besin karaciğerden geçerken, gerekli olan maddeler karaciğerde depolanır ve ihtiyaç organına gönderilir. Ancak görevini yapmayan bir karaciğer depolamayı yapamaz ve karaciğer sağlığı tehlikeye girer. Karaciğer sağlığı için ; - Kimyasallardan uzak durmalı, boya kokusu, böcek ilacı, tiner, egzos, matbaa, yapıştırıcı, deterjan, ve çamaşır suyu kokularından uzak durmalıdır.
- Düzenli egzersiz yapmalı, fazla kiloları vermelidir. Alkol, sigara hiç tüketmemeli, siyah çay ve kahve çok tüketmemelidir. 
- Bünyeyi çok yormamalı, uyku düzenine dikkat etmeli, uzun süre aç kalmamalıdır.
- Aşırı kırmızı et tüketiminden kaçınmalı, aşırı protein tüketimi sınırlandırılmalıdır, sakatatlar, yağlı etler, tavuk derisi vs kesinlikle bırakılmalıdır. 
- Sülfür içeren besinler karaciğeri temizler (bunların başında sarımsak, soğan, lahana, brokoli, brüksel lahanası gelir)
- Tam tahıl içeren gıdalar karaciğeri korumaya alır.
- Şekerli tüm ürünleri azaltmalıdır
- - Lifli -posalı- besinler karaciğere destek olur
- Başkası tarafından kullanılan traş bıçakları, iç çamaşırları, diş fırçaları, şırıngalar vs sakın kullanmayın, doktorunuz önermedikçe gelişigüzel sentetik ilaç almayın

 

Kaynak : Selahattin Tuştaş / Fitoterapist / Nurbal Şifa Merkezi

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

www.organikmunzurbal.com sitesindeki tüm yazılar haklarıyla birlikte yasal koruma altındadır. 5070 sayili Elektronik Imza Kanunu ve 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri kanunu geregince; siteye ait içerigin hak sahibi ya da sahiplerinin yazili izni alinmaksizin kopyalanmasi, yayinlanmasi ve dagitilmasi yasaktir. Hak ihlaline sebebiyet verenler yasanin öngördügü tüm sorumlulugu kabul etmis sayilir. Kaynak gösterilmeden alınan tüm yazılar hukuki süreç doğurur.

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4