Makaleler » SAĞLIK BİLGİLERİ » ZARARLI DÜŞMAN HELİCOBACTER PYLORI

 
 
resimKonu
 
Helicobacter pylori mide ve onikiparmak bağırsağı (midenin altındaki barsak bölümü) yaşayan spiral şeklinde bir bakteridir.Helicobacter?in dünyada görülme sıklığı o toplumun sosyal durumuyla ilişikli olduğu öngörülür. Avustralya....
 

ZARARLI DÜŞMAN HELİCOBACTER PYLORI

Helicobacter pylori mide ve onikiparmak bağırsağı (midenin altındaki barsak bölümü) yaşayan spiral şeklinde bir bakteridir.

Helicobacter’in dünyada görülme sıklığı o toplumun sosyal durumuyla ilişikli olduğu öngörülür.

Avustralya’da %20, ABD’de %30 iken, İngiltere’de % 40, İskandinavya’da %20 iken ülkemizde %79  insanda Helicobacter pylori bulunmaktadır.

Bazı Afrika ülklelerinde %100 oranlar mevcuttur. Genellikle çocuk döneminde vücuda alınan bu bakteri yıllar sonra kendini göstermeye başlamasıyla ortaya çıkabilir.

Bu saldırgan bakteri insandan insana bulaşır. Toplu yaşam yerlerinde, iş ortamında, aynı ailede yaşayan bir kişide varsa herkese bulaşabilir.

Mide gibi asidin çok yoğun olduğu bir ortamda H. pylori’nin nasıl canlı kaldığı araştırıldığında bu bakterinin mide duvarının hemen üzerinde bulunan ince mukus katmanı içinde kendisini sakladığı ve taşıdığı üreaz enzimi yardımı ile çevresindeki asidik ortamı nötralize ettiği saptanmıştır.

Günümüzde ülserin kesin olarak asit veya helicobacter pylori den olduğu artık kanıtlanmıştır. Son yıllarda Dünya Sağlık Örgütü Helicobacter pylori’yi 1. dereceden kanserojen olarak ilan etmiştir.

Helicobacter Pylori asidik ortamda yaşam ortamı artacağından bu bakteriyle yapılacak en büyük savaş – asit fazlalığı – oluşmasını baskılamaktır.

Bu durum hem bu bakterinin direnç gelişmesini engeller hem de yapabileceği tahribatları yapmasına olanak verilmez. Bu yüzden asit-alkali ilişkisi iyi araştırılmalı, vücuda alınan besinlerin asidik olanları ayrışmalı, alkali besinlere dayalı bir diyet yapılmalıdır.

Bilimadamları Helicobacter Pylori nin aynı aileden herkese geçebileceğini vurgulamışlar ve yapılacak asit-alkali diyetinin aileden herkesin aynı anda başlayıp devam etmesiyle bu bakteriyi yenme başarısının doğru orantılı olacağını saptamışlardır.

Helicobacter pylori’nin gelişmiş ülkelerde azalması o ülkenin bireylerinin bilinçli bir şekilde beslenmelerinde asidik besinleri azaltmaları, alkali olanları arttırmaları ile ilişkili olduğu saptanmıştır. Yenen öğünlerde, doymak için değil de, vücudun alkalisini arttıracak nokta besinlerle beslenmek, hem insan sağlığını sağlıklı bir şekilde kalitesi yüksek  bir şekilde yaşatacak hem de sinsi şekilde yaşayan bu bakterilerden arınılması sağlanacaktır.

Kaynak : Selahattin Tuştaş / Fitoterapist / Nurbal Şifa Merkezi

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

www.organikmunzurbal.com sitesindeki tüm yazılar haklarıyla birlikte yasal koruma altındadır. 5070 sayili Elektronik Imza Kanunu ve 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri kanunu geregince; siteye ait içerigin hak sahibi ya da sahiplerinin yazili izni alinmaksizin kopyalanmasi, yayinlanmasi ve dagitilmasi yasaktir. Hak ihlaline sebebiyet verenler yasanin öngördügü tüm sorumlulugu kabul etmis sayilir. Kaynak gösterilmeden alınan tüm yazılar hukuki süreç doğurur.

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
SELAHATTİN AKAR
08 Aralık 2015
güzel yazı

Sepetinizde ürün bulunmamaktadır