Makaleler » SAĞLIK BİLGİLERİ » DİŞ SIKMA - BRUXISM NEDEN OLMAKTADIR

 
 
resimKonu
 
Diş sıkma veya diş gıcırdatma genellikle uyku esnasında ortaya çıkan, ama gündüzleri de insanların stresli yaşamlarından dolayı farkında olmadan yaptıkları, dişlerin birbirine sıkıca baskı uygulaması veya gıcırdatma şeklinde dişlere bastırılması ile ....
 

DİŞ SIKMA - BRUXISM NEDEN OLMAKTADIR

Diş sıkma veya diş gıcırdatma genellikle uyku esnasında ortaya çıkan, ama gündüzleri de insanların stresli yaşamlarından dolayı farkında olmadan yaptıkları, dişlerin birbirine sıkıca baskı uygulaması veya gıcırdatma şeklinde dişlere bastırılması ile orada bir kuvvet uygulaması sonucunda oluşan bir durumdur ve toplumun çoğunluğunda mevcuttur.

Çoğunlukla gece ortaya çıkan bu durum farkına varılamıyor ancak sabah kalkıldığında insanlar gergin, yorgun, ağrılı bir şekilde güne başlıyorlar.

Bazı durumlarda fazla basınç yapılıyor çene kilitleniyor ve hasta sabah kalktığında ağzını açamıyor.

Çok çay kahve kullanımı, stresli ortamlar, uyku bozuklukları, gereksiz kullanılan antidepresanlar, kafaya takılan sorunlar, obsesif durumlar, hayattaki mutsuzluk halleri, duygusal stres halleri günlük olarak diş sıkma ve diş gıcırdatmayı arttırıyor bunun sonucunda ise ; kulak hastalıkları, çene hastalıkları, baş ağrıları, baş dönmeleri, dişlerde kırılma, dişlerin yüzeyinde aşınma, şakak ve yanak bölgelerinde kas ağrıları, dişlerde soğuk ve sıcağa karşı hassasiyet, boyun ve omuzlarda oluşan ağrılar gibi hayat kalitesini düşüren durumlar ortaya çıkıyor.

Dişler hassaslaşıyor, her fırçalamada diş kanamaları oluyor, yemek yerken çeneden sesler gelebiliyor.

Gün içerisinde stressel faktörlerle yaşayan insanlarda bruxim (diş sıkma) halleri görülmekte ancak en ilginç olan ise kişilerin bunun farkına varamamış olmalarıdır.

Ayrıca titiz kişilerde, aceleci olanlarda, kusursuz iş yapmak isteyenlerde, mükemmeliyetçilerde, çok ince ayrıntılara girenlerde, sabırsız olanlarda daha sıkça görülür. Gözden kaçan veya farkına varılmayan bu durumda öncelikle kişinin devamlı olarak gün içerisinde kendini dinlemesi gerekir.

Kontrol mekanizmasını çalıştırmalı, dişlerin sıkıldığının farkına varılmalıdır. Bu durumun bilhassa stresli durumlarda, sinirlenmelerde, duygusal değişimlerde olabileceğini aklına getirmeli ve dişlerini sıkıp sıkmadığını, çenesine baskı oluşturup oluşturmadığını hissetmesi gerekir.

Çünkü duygusal değişimlerde bilinçaltı bunu yaparken kişi normal bir şey olurmuşcasına bunun farkına varamayacaktır. Kişinin kendini kontrol altına alarak hayata pozitif bakması da kaçınılmaz gerçektir.

Kaynak : Selahattin Tuştaş / Fitoterapist / Nurbal Şifa Merkezi

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

www.organikmunzurbal.com sitesindeki tüm yazılar haklarıyla birlikte yasal koruma altındadır. 5070 sayili Elektronik Imza Kanunu ve 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri kanunu geregince; siteye ait içerigin hak sahibi ya da sahiplerinin yazili izni alinmaksizin kopyalanmasi, yayinlanmasi ve dagitilmasi yasaktir. Hak ihlaline sebebiyet verenler yasanin öngördügü tüm sorumlulugu kabul etmis sayilir. Kaynak gösterilmeden alınan tüm yazılar hukuki süreç doğurur.

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4