Makaleler » SAĞLIK BİLGİLERİ » D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇAR

 
 
resimKonu
 
Son yıllarda yapılan klinik araştırmalarda D Vitamininin yeterli alınmadığı, gözden kaçtığı ve beraberinde çeşitli hastalıkları getirdiği saptanmıştır. Hayati önem taşıyan D Vitamini tıp dilinde kalsiferol olarak adlandırılıyor. D Vitamini ; kandaki kalsi
 

D VİTAMİNİ EKSİKLİĞİ NELERE YOL AÇAR

Son yıllarda yapılan klinik araştırmalarda D Vitamininin yeterli alınmadığı, gözden kaçtığı ve beraberinde çeşitli hastalıkları getirdiği saptanmıştır.

Hayati önem taşıyan D Vitamini tıp dilinde kalsiferol olarak adlandırılıyor.

D Vitamini ; kandaki kalsiyum ve fosfor düzeyini dengeliyor, bağırsaklardaki kalsiyum emilimini sağlıyor, osteoporozu önlüyor, insülin direncine destek sağlıyor, raşitizmi önlüyor, dişlerin çürümesini engelliyor, dişleri güçlendiriyor, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlıyor, kaslara fayda veriyor, stres hallerini azaltıyor, kemik kırılmalarını engelliyor,  soğuk algınlığı, grip ve viral hastalıklara karşı koruma sağlıyor, kronik iltihaplı durumları azaltıyor, akciğer – kolon ve meme kanserine karşı direnç sağlıyor, bağışıklık sistemini güçlendiriyor, otoimmün hastalıklarına fayda veriyor, depresyon ve şizofreniden koruyor, kalp damar hastalığını önlüyor, diyabet riskini azaltıyor,

MS ( Multipli Skleroz )  ataklarında bazı komplikasyonları azaltıyor.

D Vitamini, bağışıklık sisteminin T hücreleri denen öldürücü hücrelerin harekete geçmesini sağlıyor.

D vitamini eksikliğinde T hücreleri aktif olamıyor ve zararlı mikroorganizmaları yok edemiyor. D vitamini seratonin üretimini olumlu yönde etkiliyor.

American Journal of Preventive Medicine dergisinde yayınlanmış bir araştırma sonucuna göre D vitamini kalın bağırsak kanser riski oranını %66 azalttığı öngörülmüştür.

San Diego University of California’nın yaptığı bir çalışmada D vitamini hakkında 60’ın üzerinde araştırma yapılmış, buna göre D vitamininin göğüs, bağırsak, yumurtalık kanseri gibi önemli kanserlerin riskini azalttığı tespit edilmiştir.

Avrupa’da on ülkede yapılan ve sonuçları İngiliz Tıp Dergisi (BMJ) ‘nde yapılan bir araştırmada, kanında D vitamini seviyesi yüksek olan kişilerin kalın bağırsak kanserine yakalanma riskinin %40 azaldığı tespit edilmiştir.

Buna rağmen kandaki D vitamini seviyesinin ölçtürmek, minimum ve maksimum değerlerinde maksimuma yakınlarda olması iyidir. Maksimum değeri geçmesine gerek yoktur.

D Vitamini günlük 25 dakika güneşte kalarak alınabilir. 

Kaynak : Selahattin Tuştaş / Fitoterapist / Nurbal Şifa Merkezi

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

www.organikmunzurbal.com sitesindeki tüm yazılar haklarıyla birlikte yasal koruma altındadır. 5070 sayili Elektronik Imza Kanunu ve 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri kanunu geregince; siteye ait içerigin hak sahibi ya da sahiplerinin yazili izni alinmaksizin kopyalanmasi, yayinlanmasi ve dagitilmasi yasaktir. Hak ihlaline sebebiyet verenler yasanin öngördügü tüm sorumlulugu kabul etmis sayilir. Kaynak gösterilmeden alınan tüm yazılar hukuki süreç doğurur.

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır