Makaleler » SAĞLIK BİLGİLERİ » BULIMIA NERVOSA / TIKA BASA YEMEK / ÇOK YEMEK YEMEK..

 
 
resimKonu
 
Bulimia Nervosa, kontrolsüz olarak, aşırı bir şekilde tıkanırcasına yemek yemek ve ardından kusmak anlamına gelir.Bulimia nervosa olan kişiler genellikle yemekleri hızlı ve gizli yerler. Doyma kontrolünü....
 

BULIMIA NERVOSA / TIKA BASA YEMEK / ÇOK YEMEK YEMEK..

Bulimia Nervosa, kontrolsüz olarak, aşırı bir şekilde tıkanırcasına yemek yemek ve ardından kusmak anlamına gelir.

Bulimia nervosa olan kişiler genellikle yemekleri hızlı ve gizli yerler. Doyma kontrolünü kaybettiklerinden devamlı yemek yeme istekleri vardır.  Bu durumda seratonin ve norepinefrin azalırken endorfin düzeyi (vücudun ürettiği uyuşturucu hormon) yükselir.

Hastalar normal zamanda bir kişinin yiyebileceği besin miktarının çok çok fazlasını tüketir. Yenilen aşırı ve devamlı yemeklerden sonra hasta kilo almamak için ve psikolojik olarak kendini rahatlatmak için kilo verdirici, idrar söktürücü, bağırsakları boşaltıcı ek destekler kullanır.

Bazı hastalar aşırı yemekten sonra yine aşırı fiziksel hareket yaparak kilo almamaya çalışır ancak vücudu aşırı derecede yorduğunun farkına varamaz.

Aşırı yemek yeme mide yırtılmasına neden olabilir, elektrolit dengesizliği oluşabilir, karın ağrısı ve şişkinlik yaratır, kronik kabızlık yapar, ses kısıklığı olur, diş çürümelerini arttırır, asit reflü veya ülser yapar,  mineral düşüklüğü yaratır ve kalp yetmezliği ile sonuçlanabilir.

Aşırı yemek yendiğinde mide daha fazla enzim salgılar. Kalp daha fazla yorulur.

Atıklar vücuttan atılamadığı gibi damarlar tıkanmaya başlar. Aslında bütün hastalıkların başı aşırı yemek yemekle başlar.

Çok yemek yiyen bünyenin çok ve devamlı uykusu gelir. Her fırsatta uyumak ister. Çünkü hazım durumu olmadığından vücut sindirim sistemi görevini yapmak ister ama yapamaz.

Yenilen yemeklerin hazmı dört safhada gerçekleşir. Yenen yemek ağızdan bağırsaklara geçer, oradan karaciğere, kana ve hücrelere ulaşır. Hazım 6 ila 10 saatte gerçekleşir. Bu süre geçmeden ikinci bir yemeği yemek hazmı gerçekleştirmez ve yemeğin vitamini hücrelere ulaşamaz.

Bu durumda hücreler devamlı açlık sinyali verirler ve vücut doyma hissine ulaşamaz. Bu yüzden hazmı zor olan şeyler nasıl yememeliysek, hazım daha olmadan devamlı ve aşırı yemek yemek vücuda fayda yerine zarar verir. Burada en önemli durum KONTROL’dür.

İnsan yemek yeme durumunda kontrolü elden bırakmamalı, yiyeceği besinleri yemeden önce bir kere düşünmelidir.  Bununla beraber her yemeğin üstüne içilen su da zararlıdır, çünkü yemekler hazım sağlamakla meşgulken üstüne içilen su mideyi genişletir ve bir sonraki sefer kişinin midesi genişler ve her seferinde daha fazla yemek yeme isteği olur. 

Kaynak : Nurbal Şifa Merkezi - Selahattin Tuştaş

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

www.organikmunzurbal.com sitesindeki tüm yazılar haklarıyla birlikte yasal koruma altındadır. 5070 sayili Elektronik Imza Kanunu ve 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri kanunu geregince; siteye ait içerigin hak sahibi ya da sahiplerinin yazili izni alinmaksizin kopyalanmasi, yayinlanmasi ve dagitilmasi yasaktir. Hak ihlaline sebebiyet verenler yasanin öngördügü tüm sorumlulugu kabul etmis sayilir. Kaynak gösterilmeden alınan tüm yazılar hukuki süreç doğurur.

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır