Makaleler » SAĞLIK BİLGİLERİ » BAĞIRSAK SOLUCANLARI ve PARAZİTLER

 
 
resimKonu
 
Bağırsak solucanları ve parazitleri gözle görülmeyen yumurtaların sindirim sistemine yerleşmesiyle ve orada yaşamaya başlamasıyla oluşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Ufak çocukları, aynı ailede yaşayan bireyleri, aynı tuvaleti kullanan toplu çalışma...
 

BAĞIRSAK SOLUCANLARI ve PARAZİTLER

Bağırsak solucanları ve parazitleri gözle görülmeyen yumurtaların sindirim sistemine yerleşmesiyle ve orada yaşamaya başlamasıyla oluşan bir enfeksiyon hastalığıdır. Ufak çocukları, aynı ailede yaşayan bireyleri, aynı tuvaleti kullanan toplu çalışma yerlerinde çalışanları (okul,yurt,çocuk yuvası vs), veteriner kontrolü olmayan hayvanları besleyenleri, ellerini devamlı yıkamayanları, hijyenik ortamda olmayanları daha yüksek oranda tehdit eder.

Kirli içilen sulardan, iyi yıkanmamış meyvelerden ve sebzelerden, pişmemiş etlerden bulaşma riski yüksektir. Bunlar son derece bulaşıcıdırlar ve uzun süreli asalak olarak yaşamaya devam ederler.

İnsanın yaşam kalitesini düşürürler. Askaris, Oksiyur, Giardia, Tenya gibi çeşitleri vardır. Hepsinin farklı reaksiyonları görülsede ortak olarak ; Bağırsak tıkanıklğı, zatürre, karın ağrıları, alerjik döküntüler, diş gıcırdatma, kaşıntı, dışkıda kanama, baş dönmesi, kusma, devamlı açlık hissi, bazen ishal, bazen kabızlık, kuru öksürük, boğazda devamlı yaşanan gıcık, zaman zaman ateş halleri, alerjik reaksiyonlar, devamlı gaz halleri, şişik bir karın hali, beyin zarı iltihaplanmaları (nadiren), karaciğer apsesi, sinirlilik halleri, safra yolları iltihapları, akciğer hastalıkları, kansızlık gibi yaşam kalitesini düşüren belirtiler gösterebilirler.

El ve ayak tırnakları devamlı surette kesilmeli, iç çamaşırlar, çarşaflar ve yatak örtüleri kaynar derecede yıkanmalı, eller bilhassa sıcak su ile yıkanmalı, yıkamadan meyve ve sebze yenmemeli, iyi pişmeyen etler yenmemeli, içilen sulara dikkat edilmelidir.

Bunlarla savaşmak için taze sıkılmış havuç suyu, lahana suyu  içmek, bolca çiğ sarımsak yemek,  bolca çilek yemek, ev yapımı lahana turşuları yemek devamlı surette yapılması gerekenlerden bazılarıdır.

Kaynak : Selahattin Tuştaş / Fitoterapist / Nurbal Şifa Merkezi

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4