Makaleler » BAL HAKKINDA » BAL NEDEN KRİSTALİZE OLMAKTADIR ?

 
 
resimKonu
 
Bir balın kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun; zamanla kesifleşen bal, donmaya başlar. İşte bu esna; balın kalitesini çözmede en iyi durumlardan biridir.Hakiki, kaliteli, polenli ve katışıksız bal zamanla donduğu zaman; YAĞ GİBİ BİR KIVAMA dönüşür ...
 

BALIN NEDEN KRİSTALİZE OLMAKTADIR ?

 

Bir balın kalitesi ne kadar yüksek olursa olsun; zamanla kesifleşen bal, donmaya başlar. İşte bu esna; balın kalitesini çözmede en iyi durumlardan biridir.

Hakiki, kaliteli, polenli ve katışıksız bal zamanla donduğu zaman; YAĞ GİBİ BİR KIVAMA dönüşür. İçerisine glucose (şeker) katılmış, saf olmayan veya nektarı düşük yada hiç polen içermeyen bal ise donduğu zaman; KESME ŞEKER ZERRECİKLERİ haline gelir.

Bu da ağızda emildiği zaman hemen belli olur. Yağ gibi kıvama dönüşen hakiki balın balın hileli olduğunu zannedenler çoktur. Oysa, bugün teknikte çok ileri gitmiş olan Amerika'da, Uzakdoğu'da ve Avrupa'da bal satan firmalar, etiketleri üzerine - Halis kristalize olmuştur- ibaresini koyarak reklam yapmaktadırlar. Demek ki; balın şekerlenmesi aleyhine sayılmaz.

Kalitesi yüksek yayla balları şekerlenerek kışın adeta tereyağı renk ve kıvamını alırlar.

Bal, devşerildiği bitkilere, ihtiva ettiği suya, havanın sıcaklık veya rutubetine; saklandığı kabın durumuna, petekli veya süzme oluşuna, petekli ise sırlanmış veya sırlanmamış oluşuna, içerisindeki polen miktarının az ya da çokluğuna bağlı olarak belli bir süre sonra, ya mutlaka kristalize olur veya altta mayi (levüloz), üstte kristalize olmuş (dekstroz) olmak üzere bulunduğu kap içerisinde iki ayrı kısma ayrılır.

Ancak unutulmaması gereken bir önemli nokta daha vardır ki günümüzde katkılı, saf olmayan, hileli ballara çeşitli kimyasal katıklar katarak hem şekerlenmesi önlenebilmekte, hem de aroma katılarak fazla koku verilmektedir. Bu da bilhassa fabrikasyon yoluyla satılmakta olan sürümü çok olan market tarzı ballarda görülmektedir. 

Ayrıca son yıllarda dünyanın sayılı bal ülkelerinden sayılan ülkemizden ihraç edilen balların bilhassa Avrupa ülkeleri tarafından beğenilmeyip iade edilmesi; alınacak balların kaynağının çok iyi bilinmesi gerektiğini göstermektedir.

Kaynak : Selahattin Tuştaş / Fitoterapist / Nurbal Şifa Merkezi

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

www.organikmunzurbal.com sitesindeki tüm yazılar haklarıyla birlikte yasal koruma altındadır. 5070 sayili Elektronik Imza Kanunu ve 5846 sayili Fikir ve Sanat Eserleri kanunu geregince; siteye ait içerigin hak sahibi ya da sahiplerinin yazili izni alinmaksizin kopyalanmasi, yayinlanmasi ve dagitilmasi yasaktir. Hak ihlaline sebebiyet verenler yasanin öngördügü tüm sorumlulugu kabul etmis sayilir. Kaynak gösterilmeden alınan tüm yazılar hukuki süreç doğurur.

Yorumlar

 
Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır
ShopPHP E-Ticaret | v4